Howarde Webbe, odstupte!
Premier League má za sebou největší, nejostudnější a nejméně pochopitelný rozhodcovský zářez v éře VARu. Neuznání regulérní branky liverpoolského Díaze by bylo skandální i v mnohem méně prestižní soutěži, než je superlativy ověnčená anglická liga.
Systém VAR kdysi zavedli proto, aby ve fotbale ubylo zjevných případů nespravedlnosti. Sobotní večer na Tottenham Hotspur Stadium ale přinesl takovou křivdu, která je svou povahou a příčinami naprosto neslučitelná s nejvyššími profesionálními standardy anglické fotbalové soutěže. Okolnosti, které vedly k neuznání gólu kolumbijského křídelníka Luise Díaze jsou tak příšerné, že by z nich dotyčný zodpovědný manažer měl vyvodit patřičné důsledky.
Když policisté nechají bez povšimnutí recidivistu, který vyhrožuje svému okolí a následně spáchá hrůzný čin, rezignuje policejní prezident. Když nezkušený strojvůdce nedodrží bezpečnostní předpisy a způsobí železniční neštěstí s desítkami mrtvých, odstoupí šéf drah nebo ministr dopravy. Kdyby byl šéf sdružení rozhodčích (PGMOL) Howard Webb co k čemu, tak už během neděle svou funkci složil. Nejen proto, že je zodpovědný za příšerný šlendrián, který v severním Londýně předvedlo trio jeho podřízenýh ve složení Darren England, Dan Cook a Simon Hooper, ale taky z toho důvodu, aby umožnil restart a druhou šanci těžce zkoušenému systému posuzování kontroverzních situací a důvěře v něj.
Už v poločasovém studiu #MatchTime jsme debatovali o Díazově gólu a přišlo nám, že tam něco nehrálo.
Webbova odpovědnost spočívá i v tom, England (VAR inkriminovaného zápasu mezi Tottenhamem a Liverpoolem), Cook (asistent VARu) a čtvrtý sudí Michael Oliver, podle deníku The Times 48 hodin před utkáním Premier League soudcovali jakýsi duel ve Spojených arabských emirátech. Jestliže se Englandovi s Cookem klížila víčka, mohlo jim uniknout, že Hooper s pomezním Díazovu branku na hřišti neuznali a nikoli uznali, jak se oba výtečníci u obrazovky VARu spolu s operátorem domnívali. Pořád mi ale nedochází, proč v okamžiku, kdy se obránci Spurs chystali z místa domnělého ofsajdu rozehrát, nezařvali Simonu Hooperovi do ucha: “Proboha, vždyť ten gól má platit!”
Poslední zářijový den se znovu ukázalo, že se systémem VAR nic zásadního není. Problémem jsou chybující lidé, kteří ho obsluhují. Znovu se taky ukázalo, že je zcela neudržitelná netransparentnost rozhodování, kdy divák ani komentátor netuší, co se to před jeho zraky odehrává a proč. V sobotu jsme pro jistotu neviděli ani kalibrovanou ofsajdovou čáru. Je zcela ostudné, že PGMOL ihned po zápase kromě omluvy postiženému Liverpoolu nezveřejnila audio komunikaci mezi hlavním Hooperem a osádkou VARu. Z dřívějších zkušeností s PGMOL vím, že záznam velmi dobré kvality existuje a není důvod ho před lidmi tajit. Pokud ovšem náhodou neobsahuje ještě něco strašnějšího, co se zatím před veřejností úspěšně tutlá.