Názory

Racci versus Orli. Jak to celé vzniklo?

Brighton v rámci 23. kola Premier League porazil hladce Crystal Palace 4:1 a v takzvaném „M23 derby“ si připomněl téměř 50 let od prvního vyřknutí pokřiku „Seaaagulls“! Poctiví fanoušci klubu z jižní Anglie správně předpokládají, že chorál vznikl jako reakce na největšího rivala „Racků“ - tedy právě klub ze Selhurst Parku. Ten je zase přezdívaný Eagles („Orli“). Kde se vzala rivalita těchto fotbalových klubů?

Racci versus Orli. Jak to celé vzniklo?
Martin Minha Martin Minha 5. února 2024, 15:30 Fotbal

Možná vás to překvapí, ale v 70. letech minulého století se klubu z Brightonu přezdívalo „Delfíni“ - na základě jedné konkrétní ankety v místních novinách. Pokud byste tenkrát zašli do klubového obchodu, váš vybraný fanouškovský předmět by opravdu obsahoval nikoliv obrázek racka, ale právě vodního savce.

I v Crystal Palace měnili přezdívku. „Eagles“, jak si v klubu z jižního Londýna říkají dnes, vznikla v roce 1973 a nahradila původní „The Glaziers“.

Rivalita mezi Brightonem a Crystal Palace údajně gradovala v roce 1976 - oba týmy tenkrát bojovaly o postup z takzvané „Third Division“. V Anglii šla do popředí éra „hooligans“ - mimochodem na této úrovni byl první rival pro fanoušky dnešních Seagulls klub Luton Town FC.

Z házení ruliček toaletního papíru se staly bitky uvnitř i vně fotbalového stadionu. Brighton hrál dlouhá léta (1902-1997) na hřišti „The Goldstone Ground“. Domácí a hostující tábory byly v této aréně rozděleny až od roku 1978.

Před prvním zápasem ročníku 1974-75 strávilo 400 fanoušků Crystal Palace páteční noc na pláži v Brightonu. 21 příznivců Eagles bylo ještě před výkopem vzájemného duelu zadrženo. Rekordní návštěva stadionu za posledních patnáct let nakonec čítala 26 tisíc diváků. Radoval se domácí Brighton, který díky brance Iana Mellora zvítězil 1:0.

Sezonu následující (1975/76) byla návštěva na The Goldstone Ground ještě vyšší. V ochozech se mačkalo 33 tisíc diváků i díky extra najatým pořadatelům. Ti měli (paradox v kontextu dnešní doby) za úkol najít na tribunách místo pro co nejvyšší počet příznivců.

Dýmovnice mířící z hostujícího kotle doprovázené pokřikem „Eagles, Eagles“ začaly psát (dnešní) propojenou historii těchto klubů. Fanoušci Albionu totiž kontrovali skandováním „Seagulls, Seagulls“. Od té doby se oba fanouškovské tábory opravdu nemají rády a vzájemné zápasy berou často jako ty největší v dané sezoně.

Ptáte se na další důvody rivality mezi kluby Brighton & Hove Albion FC a Crystal Palace FC? Už tenkrát kluby dělilo 40 mílí po silnici A23. Oba jsou navíc lokalitou situovány nedaleko londýnského letiště Gatwick. Proto se dnes těmto zápasům říká mimo jiné i „El Gatwicko“.

Autor: Martin Minha 5. února 2024, 15:30 Fotbal