Názory

TOP 5 momentů 1. kola Premier League

Úvodní kolo Premier League přineslo mnoho radostných okamžiků. Někomu ovšem štěstí na začátku sezony nepřálo. Své o tom ví manažer Wolves Gary O’Neil nebo hvězda Liverpoolu Mohamed Salah.

Top 5 momentů 1. kolo Premier League
Zdroj: ČTK
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 16. srpna 2023, 17:30 Fotbal

1. Přiznaný zářez Vlků v Manchesteru

Nejkontroverznější moment kola přinesl jeho samotný závěr, tedy zápas Manchesteru United s Wolves. Na světelné tabuli Old Trafford svítila už 96. minuta, když pravý křídelník hostů Pedro Neto poslal do vápna soupeře povedený centr na zadní tyč. Za balonem se šplhala hned dvojice hráčů Vlků s cílem dostat jej za záda Andrého Onany a vyrovnat stav utkání. Debutující jednička United na nic nečekala a jala se centr vyboxovat, avšak místo míče, který už se od hlavy Craiga Dawsona odrazil vstříc nebi, Kamerunec jenom skolil útočníka Wolves Sašu Kalajdžiče. Píšťalka rozhodčího ovšem zůstala k překvapení všech němá a jeho rozhodnutí nezvrátil ani VAR. Chybné posouzení situace ihned po zápase přiznal Jon Moss ze sdružení rozhodčích PGMOL a omluvil se také manažerovi Garymu O’Neilovi. To však Vlkům možnost cenného bodu nevrátí…

2. Černé koně zatím nikdo nezkrotil

Hned třem týmům se na úvod sezony podařilo svého soupeře porazit rozdílem třídy. Kromě úřadujícího mistra Manchesteru City (výhra 3:0 proti Burnley) šlo také o Brighton (výhra 4:1 proti Lutonu Town), nejlepší výsledek pak uhrál Newcastle (výhra 5:1 proti Aston Ville). Černí koně předešlé sezony tak potvrdili, že postup do pohárové Evropy rozhodně nebyl věcí náhody a i letos by měly bojovat o přední příčky. To stejné by se chtělo říct i o svěřencích Unaie Emeryho. Navzdory slibné aktivitě na přestupovém trhu však Villans v St. James’ Parku pohořeli a navíc vinou zranění přišli o Tyronea Mingse. V dalších kolech už by ale účastník letošního ročníku Evropské konferenční ligy měl ukázat svou sílu.

3. Rekordní střelecký zápis debutantů

V duelu Newcastlu s Aston Villou se také trefili dva debutující hráči - Sandro Tonali a Moussa Diaby. Posila Magpies z AC Milán otevřela skóre hned po šesti minutách, když prokázala dravost v pokutovém vápně a improvizovaným volejem překonala Emiliana Martíneze. Villans ovšem už v 11. Minutě srovnali a postaral se o to právě někdejší spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Leverkusenu Diaby, který rozvlnil síť soupeře krásným halfvolejem. Podle Opty šlo tak o vůbec nejkratší dobu, za kterou se dokázali dva debutanti v jednom zápase Premier League prosadit. Kromě dvou zmíněných posil skórovali při své premiéře v anglické nejvyšší soutěži hned další tři hráči. Konkrétně šlo o Axela Disasiho, Simona Adingru a Carltona Morrise.

4. Nováčci si musí zvykat

Ani jednomu z nováčků se nepodařilo vstoupit do nové sezony dobrým výsledkem. Vysoké prohry Burnley a Lutonu proti silným soupeřům už jsme zmínili. Nejblíže bodu byl Sheffield United, který doma prohrál s Crystal Palace 0:1. Blízko remíze byl ale jen na papíře, herně to ze strany Blades vůbec nebylo ono, čemuž ostatně odpovídá jen jedna zaznamenaná střela na bránu soupeře. Do příštího kola tak mají novopečené celky Premier League rozhodně co zlepšovat.

5. Nečekaný bouřlivák

Střídající hráč rozzlobeně trhá svou pásku kolem zápěstí na cestě ze hřiště. Každý odhozený cár pak doprovází posměšný výkřik “olé” z domácích ochozů. A že jich je. Málokdo by čekal, že pachatelem je zrovna Mohamed Salah. Přitom zhruba o hodinu dříve se 31letý útočník usmíval od uchu k uchu poté, co si pohrál s debutujícím brankářem Chelsea Robertem Sánchezem a zdánlivě ledabylou střelou zvýšil stav utkání na 2:0. Pro Salaha šlo o důležitý zásah, prodloužil totiž svou gólovou šňůru v úvodních ligových kolech na neuvěřitelných sedm zápasů a hlavně vytvořil nový rekord Premier League, když se v prvním zápase sezony trefil už podeváté. Tedy alespoň do chvíle než zasáhl videorozhodčí a odhalil těsný ofsajd Egypťana. Od tohoto momentu se průběh duelu na Stamford Bridge vyrovnal, což se ještě před poločasovou pauzou odrazilo i na změně skóre. Do další příležitosti se navíc Salah už nedostal, a když tak v 76. minutě musel ze hřiště, diváci byli svědky nečekaně bouřlivých emocí ze strany oblíbence fanoušků The Reds.

Autor: Jáchym Pivovar 16. srpna 2023, 17:30 Fotbal