Názory

TOP 5 momentů 14. kola Premier League

Dramatický triumf Liverpoolu byl ve znamení krásných gólů, rozhodčí Simon Hooper znevýhodnil City a mizerný výkon Manchesteru United se tentokrát už projevil i na výsledku. Další várka zápasů Premier League je za rohem, nalaďte se na ně souhrnem toho nejzajímavějšího ze 14. kola.

TOP 5 momentů 14. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 5. prosince 2023, 15:30 Fotbal

1. Gólová hitparáda v Liverpoolu

Kdo si pořídil vstupenky na zápas Liverpoolu s Fulhamem, rozhodně nelitoval. Diváci na Anfieldu byli totiž svědky nejen dramatického duelu až do posledních minut, ale také až neuvěřitelného počtu nádherných branek. Fenomenální přímý kop Trenta Alexandera-Arnolda sice bohužel byl připsán jako vlastní gól brankáři Berndu Lenovi, Alexis Mac Allister se však o svou parádní trefu zasloužil už úplně sám.

Fulham fantastické góly domácích neuzemnily. Na oba dokázal rychle zareagovat a v 80. minutě se dostal dokonce do vedení. Pak ale přišla další senzace v podání hráčů v červeném. Svou první branku v Premier League totiž krásným způsobem zaznamenal Wataru Endo a chvíli nato se na listinu střelců pěknou trefou definitivně zapsal i Alexander-Arnold. Pravý bek s vytříbenou kopací technikou tak dokonal bleskový obrat Liverpoolu a zároveň uhlídal stoprocentní domácí bilanci „The Reds” v této sezoně.

2. Statečný vzdor Evertonu

Úplně jiné potíže má druhý klub z města Beatles. Everton po rekordním desetibodovém odečtu stále plave v sestupových vodách, s nepřízní osudu se však pere statečně a po sobotním triumfu na půdě Nottinghamu už dokonce vykukuje nad hladinu.

O třetí výhře „Toffees” na hřišti soupeře v řadě rozhodl jediným gólem Dwight McNeil. Levonohý křídelník se přitom ještě v první půli držel za hlavu, když jeho střelu na brankové čáře fantasticky odklidil domácí stoper Murillo. Po změně stran si ale oblíbenec manažera Seana Dyche spravil chuť a bombou do šibenice potěšil sektor hostujících fanoušků. Ti budou doufat, že jejich nejlepšího střelce z minulé sezony první zásah v tomto ročníku nakopne. Zdá se totiž, že Everton bude góly McNeila opět potřebovat.

3. Hooperova (ne)výhoda

Bezpochyby nejvýraznější moment kola přinesl dramatický šlágr mezi Manchesterem City a Tottenhamem. Bohužel se o něj nezasloužili hráči, ale opět rozhodčí. Konkrétně Simon Hooper, který v nastaveném čase nepochopitelně nedal domácímu City výhodu a zastavil tak únik Jacka Grealishe, a to vše za vyrovnaného stavu 3:3. Anglický sudí přitom jasně signalizoval, že hru nechá plynout. V okamžiku, kdy se Grealish už řítil na branku však zničehonic do píšťalky písknul.

Nebylo tak divu, že Hoopera rychle obklopili hráči „Citizens”, kteří mu jeho chybu dali rychle sežrat. Aktuálně se řeší možná penalizace Manchesteru City za nedostatečnou kontrolu svých svěřenců. Ačkoliv jsem normálně zastáncem trestání nepřiměřeného chování vůči rozhodčím, tady mám pro hráče City pochopení. Mohlo jít o naprosto euforické rozuzlení strhujícího duelu, takhle družina Pepa Guardioly remizovala už potřetí v řadě. Na druhou stranu, respekt si zaslouží i Tottenham, který se bez řady důležitých hráčů vzepřel a dokázal na Etihad Stadium vstřelit tři branky. Třikrát rozvlnit síť a získat alespoň bod na půdě City se totiž naposledy podařilo právě Spurs v únoru roku 2022.

4. Dospěla už Chelsea?

Kontroverzní rozhodnutí sudích se řešila i po zápase Chelsea s Brightonem. Respektive, za kontroverzní je považoval alespoň domácí manažer Mauricio Pochettino, který si kromě nesprávně odpískané (a nakonec odvolané) penalty pro Brighton stěžoval i na druhou žlutou kartu pro Conora Gallaghera. Ta se však zdála být udělena podle pravidel poté, co odchovanec a mladičký kapitán „Blues” skluzem sejmul svého bývalého spoluhráče z akademie Billyho Gilmoura. A nic na tom nemění ani fakt, že Gallagher následně zahrál míč.

Chelsea tak stejně jako v předešlém kole dohrávala v deseti a ihned se nabízely scénáře o tom, jak si mladý tým modrých svou nevyspělostí a špatnou disciplínou prohrál další zápas. Domácí však zabrali, v oslabení dokonce své vedení znovu navýšili a ustáli i závěrečný nápor Brightonu. Podle Pochettina tak jeho svěřenci využili ideální příležitosti ukázat svůj charakter. Ostatně, tým ze Stamford Bridge dokázal už několikrát v této sezoně, že pokud neztratí koncentraci, zvládne si poradit téměř s jakoukoliv situací.

5. Problémy Manchesteru United

Dalším trápícím se velkoklubem tohoto ročníku Premier League je Manchester United. Ten se však potýká s trochu opačným problémem než Chelsea. „Rudí ďáblové” totiž v roli favoritů body sbírají, před sobotním zápasem v St. James’ Parku dokonce ovládli pět ze svých šesti předešlých ligových utkání, byť s notnou dávkou štěstí. Proti silným soupeřům se však naplno odhaluje nemohoucnost svěřenců Erika ten Haga a duel s Newcastlem v tomto ohledu nebyl výjimkou.

V něm si až na ojedinělé šance hráči v červeném neškrtli. Hosté na hřišti působili opravdu odevzdaným dojmem a po mizerných výkonech v Lize mistrů, kde se Manchester United propadl na dno skupiny, se opět vážně spekuluje o pozici manažera Ten Haga. Podle nejnovějších zpráv to navíc v kabině bublá nespokojeností a podstatná část mužstva nizozemskému stratégovi už ani nevěří.

Jak si se zapeklitou situací lodivod „Rudých ďáblů” poradí a který spící obr je na tom momentálně líp?

To rozebereme už ve středečním studiu MatchTime ke šlágru vloženého kola mezi Manchesterem United a Chelsea!

Autor: Jáchym Pivovar 5. prosince 2023, 15:30 Fotbal