Názory

TOP 5 momentů 36. kola Premier League

Haaland se poprvé trefil čtyřikrát, dobrý výkon Arsenalu zastínily sporné situace a Hudson-Odoi složil úspěšný reparát. Šestatřicáté kolo opět bavilo množstvím gólů i vyvolaných emocí.

Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 6. května 2024, 15:00 Fotbal

1. Čtyřgólový Haaland

57 branek v 62 zápasech. Z toho pět hattricků. Tak vypadala neuvěřitelná střelecká bilance Erlinga Haalanda do sobotního duelu s Wolves, kdy se norská superstar vůbec poprvé v nejpopulárnější lize světa blýskla čtyřmi přesnými zásahy.

Ano, dva z nich byly z pokutového kopu. Penalty však musíte umět proměnit, navíc tu druhou si tank jménem Erling sám vybojoval. Vrcholem Norova představení byla rozhodně jeho čtvrtá trefa, kdy si kanonýr Manchesteru City šikovně zpracoval přihrávku Phila Fodena a po následné zasekávačce chladnokrevně zakončil na vzdálenější tyč.

2. Rozjetá Chelsea

Čtyři góly v jednom zápase Premier League, to se naposledy podařilo kometě letošní sezony Coleu Palmerovi v dubnovém zápase proti Evertonu. Odchovanec Manchesteru City momentálně hájící barvy londýnské Chelsea na Stamford Bridge zářil i tentokrát. A byl tak jedním z hlavních strůjců debaklu hostujícího West Hamu 5:0.

Tentokrát na to Palmer však nebyl sám. Zdá se, že v závěru sezony to Chelsea začalo šlapat a mladíci „Blues” konečně působí jako tým. Skvělé výkony v posledních zápasech předvádí třeba Noni Madueke, Conor Gallagher a taky dříve kritizovaní Marc Cucurella nebo Nicolas Jackson. Manažer Mauricio Pochettino bude doufat, že jeho svěřencům forma i odhodlání vydrží a třeba jim ještě zajistí účast v evropských pohárech pro příští sezonu.

3. Zápas plný kontroverzí

Jestli je něco stinnou stránkou tohoto ročníku Premier League, pak jsou to rozhodně kontroverzní rozhodnutí sudích i VARu. Dokonale to ilustrovalo dění v sobotním duelu Arsenalu s Bournemouthem, ve kterém rozhodčí překvapili hned několika pochybnými verdikty. První přišel už v úvodu zápasu, kdy Ryan Christie zasáhl domácího Bukaya Saku podrážkou do holeně. Hvězdný křídelník „Gunners” si ze souboje odnesl krvavý šrám, záložník „Cherries” naopak vyvázl bez karty.

V závěru první půle to však rozhodčí poškozenému Arsenalu částečně vynahradil, když odpískal penaltu na Kaie Havertze, pro kterou si německý záložník dle mého názoru šel až příliš ochotně.

Podobně velké pobouření jako penalta na Havertze pak vyvolal neuznaný gól Bournemouthu ve druhém poločase. I tady byl VAR pasivní a pouze posvětil původní rozhodnutí hlavního sudího. Osobně si ale myslím, že v tomto případě správně.

Na jednom ze záběrů jde totiž vidět, že Dominic Solanke chytil Davida Rayu za ruku těsně předtím, než se domácí gólman chystal vyboxovat balon. Odpískaný faul na brankáře tak nepovažuji za “jasnou a evidentní chybu”, kterou by měl videorozhodčí zvrátit. Ne vždy se ale zdá, že VAR se tímto pravidlem řídí.

4. Harveyho paráda

Liverpool Jürgena Kloppa, tak jak ho známe. Německý manažer si pravděpodobně odbyl svůj předposlední zápas v roli kouče na Anfieldu a po dlouhé době měl před domácími fanoušky důvod k radosti. Tedy až na posledních dvacet minut, kdy si hráči v červeném neodpustili menší drama.

Přesvědčivou výhru nad Tottenhamem si však nakonec pohlídali a velkou zásluhu na tom měl i Harvey Elliot. Mladý Angličan se prezentoval skvělým výkonem, který ve druhé půli korunoval pěknou asistencí, a ještě hezčím gólem. Lépe to snad trefit nešlo!

5. Reparát Hudsona-Odoie

Důležitý souboj v uplynulém kole odehrál Nottingham Forest, který stále není zachráněn. Setrvání mezi elitou je ovšem po sobotním triumfu na hřišti Sheffieldu United velmi blízko. K důležitému vítězství jej dovedl zejména dvougólový Callum Hudson-Odoi.

Někdejší hvězdička Chelsea se stala stabilní součástí základní sestavy Nottinghamu a proti „Blades” ukázala proč. Rychlonohý křídelník vyniká v soubojích jeden na jednoho a taky typickým zakončením na vzdálenější tyč. Tu ve druhém poločase dokonce orazítkoval. Jen o čtyři minuty později už se však Hudson-Odoi po takřka identické akci radoval z přesné trefy.

Autor: Jáchym Pivovar 6. května 2024, 15:00 Fotbal