TOP 5 momentů 4. kola Premier League
Chelsea tlačí bota na známém místě, Haaland si získal sympatie a trenér Manchesteru United ten Hag je naopak ztrácí. Jaké momenty přineslo 4. kolo Premier League?
1. Kde Chelsea tlačí bota?
Ani totální obměna kádru nevyřešila problém, se kterým se Blues potýkali v průběhu celé minulé sezony - nedostatek gólů. Vždyť v předešlém ročníku měl sestupující Leicester o 13 vstřelených branek více než Londýňané. Týmu ze Stamford Bridge nedělá problém dominovat na míči a určovat tempo hry. Tempo je to ale často pomalé a proti celkům se zataženým obranným blokem se ofenzivní talenti Blues trápí.
Právě to byl příběh sobotního zápasu Chelsea s Nottinghamem Forest. Zvláště pak od 48. minuty, kdy se hosté dostali zásluhou Anthonyho Elangy do vedení. Dalším faktorem neúspěchu je, že když už se modří do nadějných situací dostanou, chybí střelec. Od dob Diega Costy klub marně hledá pořádného kanonýra. Dost o tom vypovídá výčet nejlepších ligových střelců Chelsea za poslední tři sezony: Jorginho, Mason Mount a Kai Havertz. Poslední zmíněný sice odehrál většinu zápasů na pozici hrotového útočníka, připsal si však jen sedm ligových tref a také několik velkých minel. Fanoušci Chelsea budou doufat, že je něco podobného nečeká s aktuálně jediným hroťákem v kádru Nicolasem Jacksonem. Proti Nottinghamu (1:17) totiž diváci na Stamford Bridge zažili nepříjemné déjà vu.
2. Son nebo Richarlison?
Po předešlém kole jsem v článku velebil záložníky Tottenhamu. Chválit však nešel útočník Spurs. Richarlison možná odváděl kus černé práce, to nejdůležitější (góly a asistence) ale nepřicházelo. Uvědomoval si to i Ange Postecoglou, a proti Burnley se tak rozhodl pro změnu - na hrot útoku postavil Heung-Min Sona.
Novopečený kapitán Spurs si v minulé sezoně prošel náročným obdobím, když ho trápila kýla, což se projevilo i na jeho produktivitě. V sobotu však 31letý Korejec znovu ukázal, v čem vyniká. Hned v 16. minutě se dostal do své první šance a s ledovým klidem přehodil mladého gólmana Burnley Jamese Trafforda. Po změně stran pak Son v rozmezí tří minut dokončil svůj hattrick. Pravá, levá, žádný problém. Sedmička Tottenhamu je prostě mistr zakončení a Richarlison bude mít co dělat, aby se do základní sestavy znovu prodral.
3. Správňák Haaland
Erling Haaland opět předvedl co umí nejlépe, když proti Fulhamu nasázel hattrick. Chvíli však trvalo než se norská mašina rozjela a dodala zápasu exhibiční skóre 5:1. Fulham dokázal na úvodní branku Juliána Alvaréze (které Haaland zatím jen asistoval) bleskově odpovědět a i ve zbytku prvního dějství hrál s úřadujícím mistrem vyrovnanou partii. Možná zlomový okamžik přišel těsně před odchodem obou týmů do šaten. Domácí obránce Nathan Aké se vyšplhal na centr z rohového kopu a usměrnil jej hlavou do sítě.
Hlavička to byla dobře mířená, za záda Bernda Lena jí ale pomohl Manuel Akanji, který stál v ofsajdu a zároveň ve výhledu hostujícího brankáře. Stoper Citizens byl přímo v cestě míče a až na poslední chvíli jej nadskočil, čímž mohl Lena výrazně zmást. Celou situaci po zápase rozhořčeně komentoval trenér Fulhamu Marco Silva. A za pravdu mu možná nečekaně dal i Haaland. „Byl to ofsajd, je mi jich (Fulhamu) líto. Taky bych se zlobil, musí to být hrozný pocit,“ řekl. Na upřímnost norského útočníka v pozápasových rozhovorech jsme možná zvyklí, většinou se projevuje velmi jednoduchými a strohými odpověďmi. Tímto vyjádřením si ale Haaland vysloužil další body sympatie.
4. Ten Hag proti rozhodčím
Kdo naopak moc sympatií po odehraném kole nezískal, je manažer Manchesteru United Erik ten Hag. Ten vcelku pochopitelně při pozápasovém rozhovoru nebyl v nejlepším rozpoložení, když jeho svěřenci na Emirates Stadium prohráli po dvou inkasovaných gólech v nastavení. Zvláště bolavá pro všechny příznivce Red Devils musela být 90. minuta utkání, kdy euforii po brance Alejandra Garnacha přerušil VAR a následné odvolání gólu pro těsný Argentincův ofsajd. Ten Hag ale překvapil, když po zápase prohlásil, že se podle něj o ofsajd nejednalo.
Kromě toho nizozemský manažer rozhodčím vytknul další dvě situace, které měly být podle něj posouzeny ve prospěch hostů. Nutno přiznat, že třeba ten Hagem zmíněný zákrok Gabriela Magalhaes na Rasmuse Højlunda vypadal z opakovaných záběrů více podezřele než se na první pohled zdálo. Brazilský stoper rukou držel svého soupeře a částečně ho i strhl na zem. Kdyby se celá situace neodehrávala v pokutovém území, rozhodčí by asi v klidu odpískal faul. Celkově však vyjádření ten Haga působilo spíše jako výmluva. Red Devils od začátku sezony nepředvádějí výkony, jaké se od nich očekávaly, a jejich lodivod se namísto toho opakovaně soustředí na výkony rozhodčích. Příznivci United budou doufat, že si Nizozemec herní nedostatky svého mužstva uvědomuje a jde jen o snahu strhnout ze svých hráčů tlak.
5. Vybral si Núñez své štěstí?
Tyč, břevno a netrefená prázdná brána. Darwin Núñez tak jak ho známe, chtělo by se říct. Ještě minulý týden byl ale uruguayský útočník v ráži, když své dvě šance proti Newcastlu takřka identickým způsobem proměnil a vystřelil oslabenému Liverpoolu tři body. Právě tento výkon mu vysloužil místo v základní sestavě proti Aston Ville.
Ani v domácím duelu s Villans Núñezovi nechyběla dravost, výbušnost a rychlost, díky kterým se dostal hned do několika šancí. Stejně jako v minulé sezoně však skřípalo zakončení. Hned první velkou příležitostí devítka Liverpoolu pohrdla, když tvrdým halfvolejem jen orazítkovala tyč. Naštěstí pro Reds ještě usměrnil odražený balon do vlastní sítě Matty Cash. V dalších situacích už ale Núñez takové štěstí neměl. A přestože nešlo úplně o stoprocentní gólovky, možná si někteří fanoušci klubu z Anfieldu kladou otázku, zda si jejich oblíbenec nevybral své štěstí.