Názory

TOP 5 momentů 9. kola Premier League

Ospalý Arsenal probudil Sánchez, stopka Rodriho příliš nezklidnila a Tottenham se na své ofenzivní esa může spolehnout. Připomeňte si TOP momenty 9. kola Premier League.

Top 5 momentů 9. kola
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 24. října 2023, 20:30 Fotbal

1. Budík Sánchez

Arsenal na Stamford Bridge působil vyšťaveně. Jako by snad celou jeho jedenáctku tvořili Jihoameričané s pásmovou nemocí na krku. „Gunners“ možná zaskočil i brzký gól Chelsea, na který nedokázali zareagovat jinak než pomalým obléháním soupeřovy brány. Naopak domácí nadále hrozili z brejků, a nakonec své vedení také navýšili. Čtvrthodiny před koncem základní hrací doby se tak zdálo téměř jisté, že Chelsea londýnské derby ovládne, připíše si čtvrtou soutěžní výhru v řadě a Arsenal na svém stadionu porazí vůbec poprvé po pěti letech.

Ospalé „kanonýry“ však probudila chyba domácího gólmana. Robert Sánchez se do rozehrávky zapojuje rád, hru nohama má v popisu práce. Tentokrát však přihrávka španělského gólmana mířila do země nikoho. Respektive do prostoru, který má pod palcem Declanem Ricem, jenž balon nádherně zatočil za háčky prázdné brány. Rekordní posila „Gunners“ a také hráč, kterého Chelsea ve 14 letech propustila ze své akademie, byl tak opět klíčový. Na jeho trefu navázal už tradičně skórující žolík Leandro Trossard a Arsenal nakonec i za pomoci nové jedničky „Blues“ zachránil svou ligovou neporazitelnost v této sezoně.

2. Shoří odvážné Burnley?

Hodně expertů mělo před začátkem sezony jasno. Kandidáti na sestup jsou hlavně nováčci. Burnley, narozdíl od Sheffieldu United a Lutonu, však ve výčtu jmenovaných klubů často chybělo. Mistr Championship z předešlého ročníku sliboval svěží sílu v Premier League. To vše pod taktovkou progresivního manažera Vincenta Kompanyho, jenž mužstvo ze severu Anglie naučil hrát ofenzivní fotbal.

Herní styl, díky kterému Clarets válcovali druholigové týmy, však mezi elitou nefunguje. A to možná právě proto, že Kompanyho svěřenci hrají až příliš odvážně. Potvrzují to i čísla. Burnley obdrželo 23 branek, což je jen o jeden inkasovaný gól méně, než má na kontě Sheffield United. A to je tým, který v sezoně už dostal osmigólovou nadílku od Newcastlu. Chybu přitom nejde hledat ani u mladého gólmana Jamese Trafforda. Ten se na půdě Brentfordu vyznamenal několika dobrými zákroky i úspěšnými výběhy, přesto lovil míč ze své sítě hned třikrát. Není tak divu, že tým z Turf Moor stále plave v sestupových vodách. A nad hladinou se naopak drží předem odepisovaný Luton.

3. Rozzuřený Rodri

Rodri zase zlobil. A opět úplně zbytečně. Proti Brightonu Španěl ledabyle odkopl balon po odpískání ofsajdu, za což okamžitě obdržel žluté napomenutí. Místo sklopení uší však 27letý středopolař za stavu 2:0 nepochopitelně rozhazoval rukama a agresivně hlavnímu rozhodčímu vyčítal něco, co je zvláště od začátku tohoto ročníku Premier League trestáno kartou naprosto běžně. Div, že nevyfasoval druhou.

Hrdina finále v Istanbulu si přitom sotva odpykal třízápasovou stopku za červenou reakci proti Nottinghamu. A jeho absenci úřadující mistr výrazně pocítil, když všechny tři zápasy bez svého defenzivního štítu prohrál. V zápase s Brightonem už se City na vítěznou vlnu vrátilo. Zvláště v první půli domácí jindy nevyzpytatelné „Seagulls“ vůbec do ničeho nepustili a naprosto vynulovali jejich proslulou konstruktivní rozehrávku odzadu. Velký podíl na tom měl i Rodri. Pep Guardiola tak bude doufat, že si jeho oblíbenec podobné výlevy pro příště odpustí. Jinak by z toho mohla být pro „Citizens“ další ztráta důležitých bodů.

4. Obávaná pevnost Newcastle

Newcastle je zpátky ve hře. Po domácí výhře 4:0 nad Crystal Palace se Magpies posunuli v tabulce na místo, jenž už lépe odpovídá pohárovým ambicím klubu. O pohodlný triumf se nejvíce zasloužil nečekaně produktivní Jacob Murphy. Ten otevřel skóre kuriózním lobem a ve zbytku zápasu si připsal ještě dvě asistence.

Sobotní výsledek dokázal, jak náročné výjezdy na nejseverněji položený stadion Premier League pro soupeře jsou. Když pomineme hrubě nepovedený závěr duelu s oslabeným Liverpoolem, Newcastle v St James’ Park v této ligové sezoně ještě nezaváhal a inkasoval jen jednou. Doma navíc letos pokořili i Manchester City v poháru a samozřejmě také PSG v Lize mistrů. Otázka je, jestli „strakám“ skvělá forma na vlastním stadionu vydrží. V příštích týdnech je zde totiž čeká klání s Arsenalem, Chelsea a Manchesterem United.

5. Zlatí „synové“ Tottenhamu

Duo Son-Maddison. Nejproduktivnější dvojice Spurs, která má v této sezoně shodně podíl na osmi ligových brankách svého týmu. Kapitán Heung-Min Son vyniká ve vstřelených gólech, jeho zástupce James Maddison zase v počtu asistencí. Ofenzivní esa „kohoutů“ předvádí skvělé výkony, a především díky nim se Tottenham poprvé osamostatnil na vrcholu tabulky.

Na výhře 2:0 proti Fulhamu měl zásluhu také třetí ze „sonů”. Richarlison na levém křídle odvedl kus práce, stejně jako v předešlém domácím zápase proti Liverpoolu si navíc ve 36. minutě připsal asistenci na úvodní branku Korejce. Jde zkrátka vidět, že ofenziva Tottenhamu je dobře sehraná a fanoušci Spurs si momentálně nemají na co stěžovat. Snad jen na to, že Dejan Kulusevski nemá typicky švédské příjmení. Pak by se totiž popěvky o jejich útočné čtveřici skládaly jedna báseň.

Autor: Jáchym Pivovar 24. října 2023, 20:30 Fotbal