Odtajněno! Peníze, slzy i sex. Osaka a její příběh v nové knize
Japonská šampionka Naomi Osaka se slavně vrací na kurty. Její poutavou story oprašuje čerstvě vydaný životopis. Ten líčí, jak otec Leonard před zápasy Naomi a její sestry Mari určoval, která z nich vyhraje. Že jejich tréninky přerušovaly zásahy policistů. Nebo proč světová jednička propustila kouče Saschu Bajina.
K veřejným kurtům v Pembroke Pines na Floridě opakovaně přijížděla policejní hlídka. Přivolávali ji jejich správci i prostí kolemjdoucí, vyděšení ze způsobu, jakým zuřivý chlapík driloval při tréninku své dcery.
To jistý Leonard Francois, rodák z Haiti inspirovaný věhlasným Richardem Williamsem, peskoval své děti Mari a Naomi. Počínal si podobně jako jeho idol, jenž kdysi přísně cepoval pozdější tenisové královny Venus a Serenu. Bez trvalého zaměstnání, posedlý myšlenkou vychovat šampionky.
Také tyto scény popisuje nová kniha s názvem „Naomi Osaka: Her Journey to Finding Her Power and Her Voice“ od zámořského reportéra Bena Rothenberga. Maminka dívek Tamaki Osaka v jeho díle vysvětlovala časté návštěvy uniformovaných mužů v areálu rasovou diskriminací v USA. Není však pochyb, že její manžel nezřídka používal poněkud drsné metody.
Zatímco Mr. Williams byl „pouze“ důvodně podezírán z určování vítězky při utkáních Venus se Serenou, pan Francois skutečně Mari a Naomi nakazoval, jak má jejich partie skončit. Starší Mari tvrdí, že vždy jedné z nich řekl, aby tu druhou nechala vyhrát. Údajně proto, aby se nerozkmotřily: „Nechtěl celou cestu domů poslouchat naše hašteření na zadním sedadle.“ Mari na rozdíl od Naomi do špičky neprorazila. Na žebříčku se nejvýš ocitla na 280. místě. V hlavní soutěži na turnaji WTA nastoupila k jedinému zápasu - na Miami Open 2019 podlehla Američance Osuigwe 2:6, 4:6.
To Naomi se stala světovou jedničkou a posbírala čtyři grandslamové tituly. Svůj možná nejdůležitější triumf ovšem vybojovala v červenci 2014 ve Stanfordu, kde se protloukla z kvalifikace a poté v prvním kole přemohla Australanku Stosur 4:6, 7:6, 7:5.
V šestnácti si tak vysloužila odměnu ve výši 10 tisíc dolarů hrubého, která pro rodinu v tu chvíli znamenala záchranu střechy nad hlavou. Přišla totiž právě v době, kdy běžela šestitýdenní lhůta, během níž měla famílie vyklidit byt, protože neměla na nájem.
Tamaki Osaka dřela na několik úvazků, leč nestihla vydělávat na všechny náklady spojené se začínajícími kariérami svých děvčat. Naomin průlom pak zároveň přilákal sponzory a nejhorší krize byla překonána.
Když Osaka v březnu 2018 coby oslňující kometa WTA Tour ukořistila pohár v Indian Wells, utržila 1,34 milionu dolarů (před zdaněním) a umožnila obětavé mamce, aby se odebrala do penze. Ještě dřív se rozhodovalo o tom, zda bude nadějná dívka reprezentovat rodné Japonsko, nebo USA, kde s příbuznými žila. Tamaki s Leonardem se dušovali, že Japonsko zvolili kvůli úctě k předkům. Jenže Rothenberg zjistil, že je zásadně ovlivnila vstřícnost japonského tenisového svazu a ochota přispívat na cestovní výdaje.
„Kdyby jim americká asociace nabídla náležitou finanční podporu a třeba poskytla kouče, klidně by si plácli s ní,“ prohlásil Harold Solomon, někdejší Naomin trenér. Stejně jako její papá vzhlížel k Richardu Williamsovi, uctívala Naomi ikonickou Serenu Williams. Ta ovšem zatraceně těžce nesla porážky se svou obdivovatelkou.
Poprvé běsnila, když ji Osaka vyřadila v prvním kole v Miami (6:3, 6:2). Jak se píše v Rothenbergově publikaci, z dvorce supěla přímo na VIP parkoviště, kde ještě ve zpocených šatech nasedla do svého bouráku Lincoln Navigator.
Při výjezdu z areálu prosvištěla stopkou a pádila 130 kilometrů domů do Palm Beach Gardens. Ještě „profláklejší“ je Serenina tiráda při neúspěšném finále US Open (2:6, 4:6). O půl roku později, v září 2018, se mladší ze sester Williamsových na Ashe Stadium ostudně hádala s rozhodčím, ztropila scénu na tiskovce a podle nových zjištění poté v šatně vztekle hodila svou stříbrnou trofej do koše. Zatímco se sprchovala, hlídačka ji vytáhla a něžně ji položila na lavičku blízko Sereniny skříňky. Američanka se znovu rozzuřila a do ticha zařvala: „Já. Nehraju. Kvůli! Druhému!! Místu!!!“ A opět mrskla nablýskaný tác do popelnice.
Biografie není od Naomi Osaka autorizovaná, třebaže tenistčino okolí spolupracovalo s reportérem, který jinak přispíval například do New York Times. Odhaluje několik dosud neznámých či nepotvrzených příhod. Jedna z nich se týká šokujícího rozpadu profesního vztahu mezi Naomi a jejím koučem Saschou Bajinem, jenž dřív pracoval pro Serenu.
Vše se seběhlo krátce po finále Australian Open 2019, v němž Japonka udolala Petru Kvitovou a vyšvihla se na pozici světové jedničky. Nad zdánlivě skvěle klapajícím partnerstvím se ve skutečnosti už několik týdnů rojily pochybnosti. Osaka ještě v Melbourne svolala schůzku svého týmu a zeptala se Bajina na pletky, které údajně měl s jinou tenistkou.
Němec předtím podezřele ochotně domlouval Naomi tréninky s dotyčnou hráčkou, o dost níž postavenou v pořadí WTA. Při zmíněné konfrontaci jakékoliv techtle i mechtle s ní popřel. Teprve druhý den sám přišel a přiznal se. Osaka mu oznámila, že ztratil její důvěru. Následně se rozplakala a nakázala svému agentovi, aby Bajinovi zavolal a sdělil mu, že má padáka.