Šampionka Petra Kvitová a její místo v historii
Majitelka 31 trofejí z WTA Tour, která na turnajových odměnách vydělala přes 37 milionů dolarů hrubého, na Nový rok oznámila, že je těhotná. Svou kariéru Petra Kvitová přerušila ve chvíli, kdy má bezpochyby zajištěné uvedení do Tenisové síně slávy. Její pozice v dějinách hry je výjimečná.
Radostná novina mohla trochu zarmoutit nejzavilejší fanoušky třiatřicetileté ranařky. Letos ji neuvidíme na slavných scénách, na nichž dobyla spoustu úspěchů. Krajně nejistý se zdá také její návrat po porodu. Už nyní však patří mezi legendy.
S 31 tituly se řadí na 22. místo v historické tabulce. Ještě výš náleží v úspěšnosti ve finálových mačích. Se 74 procenty se rovná Sereně Williams, před ní jsou například Margaret Court (82 %) či Steffi Graf (77 %). Co se týče výdělků na podnicích WTA, předstihly ji pouze čtyři hvězdy - Serena Williams (95 milionů dolarů), Venus Williams (43), Simona Halep (40) a Maria Šarapova (39).
Jak připomněla společnost Opta, jež se pečlivě zabývá statistikami, Kvitová na akcích WTA 1000 odehrála 274 utkání, nejvíc od zavedení prestižních tisícovek. Za ní jsou rivalky Caroline Wozniacki (264) a Viktoria Azarenka (260).
Co se týče výher na těchto akcích, drží Kvitová (180) třetí pozici za Azarenkou (191) a Simonou Halep (186). Bilanci si loni nejvíc vyšňořila na Miami Open, kde získala svůj devátý titul v této kategorii. Vždy v červnu si možná vesele prozpěvovala populární lidovku Travička zelená. Nejrychlejší povrch považuje za svůj nejoblíbenější. Dosáhla na něm svých nejzářivějších úspěchů na Wimbledonu. V roce 2023 ovládla podnik v Berlíně.
Třebaže dokázala sbírat poháry i na antuce a betonu, na jasně zelených pažitech nastřádala Kvitová 74 triumfů. Žádná její sokyně narozená po 1. lednu 1990 jich nemá tolik.
Řada nadějných Češek v dětství vzhlížela právě ke Kvitové, která pádnými údery ničila soupeřky nejen na WTA Tour, ale také na olympiádách a ve Fed Cupu. Nikdy se sice nevyšvihla na první místo v žebříčku, v elitní desítce si však zřídila trvalé bydliště.
Odkaz Kvitové a dalších úspěšných krajanek nyní oprašují jejich následovnice. Loni se teprve podruhé v dějinách tři Češky na konci roku umístily v Top 10 – Markéta Vondroušová, Karolína Muchová a Barbora Krejčíková.
Poprvé to před osmi lety dokázaly právě Kvitová, Karolína Plíšková a Lucie Šafářová, současná expertka CANAL+ Sport.
Vondroušová s Muchovou navázaly na legendy rovněž v úspěšnosti na minulých čtyřech grandslamech. Vondroušová vyhrála 82,4 procenta utkání a Muchová 75 procent. Podobné výsledky si kronikáři v jedné sezoně zapsali pouze u třech českých dvojic: Helena Suková a Jana Novotná (1990), Plíšková a Kvitová (2019), Plíšková a Krejčíková (2021).
Opta ještě upozorňuje, že zdařilým tažením za pohárem z Miami se Kvitová zařadila na třetí místo mezi nejstaršími šampionkami na tisícovkách. Zaostává pouze za americkými sestrami Serenou a Venus Williams.
Hrdá rodačka z Fulneku začínala na antukových dvorcích bez toalet a šaten. Ve své profesi dokázala úžasné věci. V nejbližší době nebudeme sledovat její obávanou tenisovou palbu v přenosech na CANAL+ Sport. Ale tuze rádi ji přivítáme například v roli hosta v některém z našich studií Match Point.