Názory

WTA Finals v Rijádu. Výsměch, nebo šance pro budoucnost?

Třaskavé protesty vypukly v tenisové branži, už když WTA spustila námluvy se Saúdskou Arábií ohledně pořádání Turnaje mistryň. Na rozporuplný tah se objevují různé reakce.

WTA Finals v Rijádu. Výsměch, nebo šance pro budoucnost?
Karel Knap Karel Knap 5. listopadu 2024, 20:30 Tenis

Přísný režim islámské absolutní monarchie se vůbec nechová vlídně k ženám, krutě trestá homosexualitu, potlačuje lidská práva, především v případě menšin.

Jakmile se v srpnu 2023 začalo psát o umístění prestižního klání do Rijádu, ozvaly se spravedlivě rozhořčené sportovní legendy Martina Navrátilová a Chris Evert se zásadní připomínkou, že se politika tamní elity neslučuje s hodnotami, ke kterým se hlásí World Tennis Association.

Prohlásily, že taky mohly v osmdesátých letech za balík dolarů nastoupit na exhibici v Jihoafrické republice, proslulé drsným rasismem, ale že se uplatit nenechaly.

„Kdybych ještě hrála, určitě bych v Saúdské Arábii nenastoupila,“ napsala Navrátilová na síť X. Podobně se pro CANAL+ Sport vyjádřil český sportovní promotér Tomáš Petera, který se loni a letos snažil získat pořadatelství WTA Finals do Ostravy a Prahy: „Z ekonomického hlediska volbu Rijádu samozřejmě chápu, ta další mi ale smysl nedávají. Otázkou je třeba návštěvnost. Na trzích, kde se vyskytuje spousta peněz, obvykle chybí tenisoví fanoušci.“

Tuniská jednička Ons Jabeur, která na klání do metropole se sedmi miliony obyvatel přiletěla jako vážený host, Saúdy hájila: „Jejich země se mění a vyvíjí.“

Fabrizio Sestini, jeden z ředitelů akce, chápe oba pohledy: „Věděli jsme, že některé uznávané osobnosti jako Martina a Chrissie s Rijádem nesouhlasí, což absolutně respektujeme. Než jsme Rijád vybrali, udělali jsme si rozsáhlý průzkum. Zvažovali jsme kandidaturu dalších měst. Saúdové nakonec nabídli nejlepší balíček, dohodli jsme se na tři roky s možností dalšího prodloužení smlouvy. Závěrečné rozhodnutí jsme ale udělali taky proto, že jsme od vlády cítili silné přání změnit to, jak svět vnímá její stát.“

Sestini poté v rozhovoru pro CANAL+ Sport zmínil saúdskoarabskou Vizi 2030, strategický plán rozvinutý v roce 2016 s cílem snížit nezaměstnanost a osvobodit ekonomiku od závislosti na těžbě ropy. Zároveň přispěl k otevření hranic návštěvníkům ze zahraničí a pozvolna posiluje postavení žen ve společnosti.

„Místo stavění mešit teď budují stadiony. Jde o megalomanské a drahé projekty, které jednou mají vynášet obří zisky,“ řekl arabista Pavel Ťupek pro magazín Come On!

Kdekdo přesto považuje výsadek elitních dam s raketami uprostřed pouště za výsměch.

„Takový vrcholný podnik by se měl konat v zemi, která má nějakou tenisovou tradici,“ míní Petera.

„V ideálním případě je v ní i šance, že nějaká tamní hráčka má šanci se ho zúčastnit. Popularita hry v daném regionu pak zaručuje velkou šanci, že aréna bude vyprodaná.“

Hlediště v King Saudi University Stadium v úvodu „Masters“ rozhodně nevypadalo napěchované. V neděli, jejich druhý den, trůnilo na tribunách jenom několik set přihlížejících, což působilo rozpačitě až hanebně. Místní lid tenis zjevně teprve objevuje.

„Já bych začal tím, že jim svěřím nějaký běžný turnaj WTA, a pozoroval bych, jak se všechno vyvíjí. Ale určitě bych jim nedal dal do ruky rovnou to nejlepší, svou výkladní skřín,“ uvažuje Petera.

Scéna i zákulisí turnaje v reálu působí přepychově, hráčky si pochvalují zázemí. Ani na celkovou dotaci ve výši 15 milionů dolarů nemohou reptat. Na rozdíl od loňského propadáku v Cancúnu, kde po ostudném a těžko pochopitelném otálení bossů WTA naprosto selhaly hektické přípravy, se akce rozběhla hladce.

Už předem Sestini tvrdil, že se tenistky nemusejí před výpravou do Rijádu bát: „Nečekají je skutečná omezení nebo zákazy. Jen se jako při každé navštěvě cizího státu musí přizpůsobit tamní kultuře. Sám jsem v Rijádu viděl různě oblečené ženy. Více i méně zahalené podle pocitu dané osoby.“

Většina sportovkyň po příletu na tiskovkách nerozebírala politické ani společenské otázky, zjevně si nechtěly nějak zavařit, zabřednout do problémů.

Jedině Američanka Coco Gauff promluvila poněkud kritičtěji: „Velmi dobře si uvědomuju situaci v Saúdské Arábii. Mám své pochybnosti, zároveň ale věřím, že sport lidem otevírá dveře. WTA slíbila, že pomůže v přístupu dívek k tenisu. Snad přispějeme k rovnoprávnosti žen, když nás tu lidé uvidí hrát.“

Každý si může vybrat úhel, z něhož se na WTA Finals v Rijádu podívá.

Kdo chce, ať věří, že akce má legitimizovat tamní tyranii.

Kdo chce, nechť v jejím konání vidí příležitost pohnout se starými špatnými pořádky.

Každopádně není sporu o tom, že turnaj do Saúdské Arábie, stejně jako předtím třeba fotbalisty Ronalda s Neymarem, přitáhly především fůry peněz.

Které ovšem nekoupí tradici, ryzí lásku k tenisu a důstojnou kulisu tradiční a prestižní události.

Autor: Karel Knap 5. listopadu 2024, 20:30 Tenis